Тема: Участь громадян у житті демократичної держави
Мета: ознайомити учнів з поняттям «демократія» та вказати форми участі громадян у житті демократичної держави; на конкретних прикладах показати діяльність самоврядування в начальному закладі; навчити самостійно знаходити та опрацьовувати правову інформацію; виховувати в учнів активну життєву позицію, бажання захищати досягнення демократії.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: зошити, підручник, роздатковий матеріал, таблиця, картки, схеми, мультимедійна презентація.
План:
1. Громадянин і демократична держава.
2. Самоврядування в Україні.
3. Громадські об’єднання та самоврядування.
4. Демократія у шкільному житті.
Хід уроку:
І. Організація навчальної діяльності
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання:
а) учитель проводить експрес-опитування щодо визначення понять: право на освіту, обов’язковість загальної середньої освіти, загальноосвітній навчальний заклад;
б) російський письменник Лев Толстой порівнював потребу людини в освіті з пошуком повітря для дихання. Учитель вислуховує думку з цього приводу 3—4 учнів.
Учитель пропонує проаналізувати життєву ситуацію
Марії Іванівні вкотре відмовили у влаштуванні онука до дитячого садка. Жінка обурилася: «Про що наш уряд тільки думає? Невже не можна побудувати в місті достатню кількість дитсадків?».
Використовуючи метод «Мікрофон», учні відповідають на запитання: «Які органи влади мають вирішувати такі проблеми?».
Думки мудрих
Поясніть, як ви розумієте висловлювання відомих людей про демократію.
1. Вівця та вовк по-різному розуміють поняття «свобода», в цьому суть суперечностей, які існують у людському суспільстві. (Авраам Лінкольн)
2. Демократія — це народне правління, здійснюване народом задля народу. (Джеймс Дейл Девідсон)
3. Демократія — це форма правління, за якої кожен отримує те, на що заслуговує більшість.
Під час уроку відбувається перегляд мультимедійної презентації
Вузлик на пам’ять
Виникнення демократії пов’язано з історією античного полісу, який містив у собі елементи
Мета: ознайомити учнів з поняттям «демократія» та вказати форми участі громадян у житті демократичної держави; на конкретних прикладах показати діяльність самоврядування в начальному закладі; навчити самостійно знаходити та опрацьовувати правову інформацію; виховувати в учнів активну життєву позицію, бажання захищати досягнення демократії.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: зошити, підручник, роздатковий матеріал, таблиця, картки, схеми, мультимедійна презентація.
План:
1. Громадянин і демократична держава.
2. Самоврядування в Україні.
3. Громадські об’єднання та самоврядування.
4. Демократія у шкільному житті.
Хід уроку:
І. Організація навчальної діяльності
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання:
а) учитель проводить експрес-опитування щодо визначення понять: право на освіту, обов’язковість загальної середньої освіти, загальноосвітній навчальний заклад;
б) російський письменник Лев Толстой порівнював потребу людини в освіті з пошуком повітря для дихання. Учитель вислуховує думку з цього приводу 3—4 учнів.
Учитель пропонує проаналізувати життєву ситуацію
Марії Іванівні вкотре відмовили у влаштуванні онука до дитячого садка. Жінка обурилася: «Про що наш уряд тільки думає? Невже не можна побудувати в місті достатню кількість дитсадків?».
Використовуючи метод «Мікрофон», учні відповідають на запитання: «Які органи влади мають вирішувати такі проблеми?».
Думки мудрих
Поясніть, як ви розумієте висловлювання відомих людей про демократію.
1. Вівця та вовк по-різному розуміють поняття «свобода», в цьому суть суперечностей, які існують у людському суспільстві. (Авраам Лінкольн)
2. Демократія — це народне правління, здійснюване народом задля народу. (Джеймс Дейл Девідсон)
3. Демократія — це форма правління, за якої кожен отримує те, на що заслуговує більшість.
Під час уроку відбувається перегляд мультимедійної презентації
Вузлик на пам’ять
Виникнення демократії пов’язано з історією античного полісу, який містив у собі елементи
самоврядної громади.
«Батько історії» Геродот був родоначальником поняття «демократія» та сформулював два основних принципи афінської демократії: свободу слова та рівність всіх перед законом. Фукідід передає відому «Промову на панахиді» афінського державного діяча Перікла, де він віддає данину афінянам, що загинули у перший рік Пелопонесської війни, і характеризує особливості афінської демократії: «Наша конституція називає нашу державу демократією, тому що влада перебуває в руках народу, а не меншості. Коли йдеться про вирішення особистих конфліктів, всі рівні перед законом; коли йдеться про те, на кого покласти велику міру відповідальності перед суспільством, для нас важлива не приналежність людини до якогось класу, а її реальні можливості. І якщо людина здатна служити державі, вона не може бути позбавлена цієї можливості з причини своєї бідності. ...У нашому особистому житті ми вільні та терплячі, проте у суспільних відносинах ми дотримуємось законів. Ми добровільно підкорюємось тим, кого обрали до органів управління, а також живемо відповідно до законів, особливо тих, які захищають права пригноблених, а також відповідно до тих неписаних законів, порушення яких вважається соромом».
Демократія як форма політичної організації суспільства існує вже понад дві тисячі років. У перекладі з грецької означає «влада народу». Сьогодні демократія поширилася по усьому світу. Вона асоціюється з кращою з усіх відомих форм організації влади. Основною ознакою демократії, як і раніше, залишається право громадян брати участь в управлінні громадськими та державними справами.
Мотивація навчальної діяльності
Сьогоднішній урок ми присвятимо питанню про те, як громадяни беруть участь у житті демократичної держави.
ІІІ. Вивчення нової теми
1. Громадяни і демократична держава.


Сьогодні ви — громадяни демократичної держави. Демократія відіграє прогресивну роль у розвитку суспільства, від її повноти залежить розвиток усіх сфер громадянського життя. Кожна людина — творець демократії, під активності її громадянської позиції залежить сила демократії. Важлива роль конкретної людини, громадянина у демократичному суспільстві полягає в тому, що вона бере участь в управлінні державою.
Слово «демократія» у перекладі з грецької означає «народовладдя».
Розрізняють дві форми демократії:
1) пряма (безпосередня демократія);
2) непряма (представницька демократія).




Наша держава за формою правління визначена в Конституції (ст. 5) як республіка, за формою політичного режиму — демократична (ст. 1). Єдиним джерелом влади в ній є народ, який проголошено носієм суверенітету. Для здійснення і захисту своїх прав, а також для задоволення політичних, економічних, соціальних та культурних інтересів громадяни України мають право на свободу об’єднання в політичні партії та громадські органі-зації. Через своїх представників або особисто громадяни беруть участь в управ-лінні державними справами, впливають на життя суспільства.
У нашій країні представницьким органом, що уповно-важений приймати загальнообов’язкові для всіх громадян держави закони, є Верховна Рада Украї-ни — колегіальний загальнодержавний орган. Президент України уповноваже-ний одноосібно виступати від імені держави. На місцях працюють органи міс-цевого самоврядування (місцеві ради, муніципалітети та ін.) — вони приймають рішення, що є обов’язковими для виконання на відповідній частині території країни (область, місто, район) і стосуються питань, які належать до компетенції такого органу.
З метою забезпечення народовладдя і безпосередньої участі громадян в управлінні державними та місцевими справами проводяться вибори і референдуми. Це найбільш поширені в Україні форми безпосередньої демократії, через які здійснюється безпосереднє волевиявлення народу.
Порядок організації та проведення референдумів в Україні визначають статті 72—75 Конституції України та Закон України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» від 03.07.1991 р.
Отже, громадянам демократичних держав гарантується право на участь у державному управлінні.
2. Самоврядування в Україні.
Відповідно до ст. 7 Конституції України в нашій державі визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Місцеве самоврядування — право територіальної громади — жителів села чи добровільного об’єднання в сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста — самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України. Місцеве самоврядування в Україні ґрунтується на принципових засадах, сформованих у Всесвітній декларації місцевого самоврядування та Європейській хартії про місцеве самоврядування, прийнятій 15 жовтня 1985року у м. Страсбурзі.
Місцеве самоврядування здійснюється:
1. територіальними громадами сіл, селищ, міст безпосередньо (вибори, місцеві референдуми);
2. через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст;
3. через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Будь-яке обмеження права громадян України на участь у місцевому самоврядуванні залежно від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі та етнічного чи соціального походження, майнового стану, терміну проживання на відповідній території, за мовними чи іншими ознаками забороняється.
Отже, місцеве самоврядування є формою залучення громадян до участі в управлінні справами, а тому розглядається як здійснення демократії на місцевому рівні.
Особливість самоврядування в столиці України місті Києві визначає спеціальний Закон України «Про столицю України — місто — герой Київ» від 15.01.1999 р.
Метод «Попс-формула»
Складіть усну доповідь на тему: «Кожен народ має той уряд, на який він заслуговує».
3. Громадські об’єднання та дитячі організації.
Уже в дитинстві людина стає учасни-ком різноманітних дитячих об’єднань — це родина, група в дитячому садку, шкільний клас, спортивна секція тощо. На цей час дитячий рух на Україні є самостійним інститутом, що забезпечує соціальне становлення особистості, включаючи її у суспільно-корисні справи, формує активну життєву позицію, задовольняє інтереси особистості та сприяє її подальшому розвитку. Для майбутнього нашої країни дуже важливо сформувати у підлітків усвідомлення цінності прав людини та громадянина нашої держави, їх захищеність.
Дитячі громадські організації створюють додаткові можливості для педагогічного впливу на розвиток особистості дитини. Вони потрібні самим дітям. Прагнення дітей до об’єднання — природна потреба дитячого віку. Коли ти станеш членом громадської організації — зможеш виявити свій захист, реалізувати свої інтереси, стверджувати себе як особистість.
Останнім часом у світі набули поширення дитячі організації екологічного спрямування. В Україні однією з таких організацій, що визначила екологічні проблеми пріоритетними у своїй діяльності, а екологічну свідомість — важливою складовою світогляду XXI ст. є Всеукраїнська дитяча організація «Екологічна варта».
4. Демократія у шкільному житті.
Демократизація починається там, де чітко визначені справи і функції будь-якого члена колективу, його колективних і робочих органів самоврядування. Учнівське самоврядування — це та основа, що здатна зміцнити основи громадянського суспільства і прискорити його розвиток. Положення школяра в учнівському самоврядуванні визначається, насамперед, функціями, які ним виконуються.
Сучасна школа в Україні — суспільний інститут, що постійно розвивається, здійснює свою діяльність на засадах самоврядування, демократії та гласності.
Дитяче самоврядування — участь дітей в управлінні й керівництві справами свого колективу. Основним і вищим органом шкільного самоврядування є загальні збори (конференція) шкільного колективу. Саме конференція приймає статут школи і вносить до нього необхідні зміни, затверджує основні напрямки щодо удосконалювання і розвитку школи, підвищення якості й ефективності навчально-виховного процесу.
У період між конференціями у ролі вищого органу само-врядування виступає рада школи, що оби-рається прямим таєм-ним голосуванням. Шкільна рада має законодавчу владу, приймає внутрішньо-шкільні закони, наглядає за їх виконанням.
Шкільна рада уповноважена:
♦ обговорювати проблеми, що хвилюють учнів;
♦ зміцнювати почуття належності до школи;
♦ організовувати дискотеки, шкільні вечори, соціальні заходи;
♦ домагатися кращої якості шкільних обідів.
ІV. Висновки та узагальнення
Запитання для повторення й обговорення
1. Назвіть форми участі громадян у житті демократичної держави.
2. Що таке референдум?
3. Яку роль відіграє самоврядування у житті навчального закладу?
4. Оцініть важливість участі громадян у вирішенні загальнодержавних питань.
5. Назвіть повноваження шкільної ради.
Самостійна робота учнів
1. Складіть перелік питань, які може вирішувати шкільна рада.
2. Складіть програму діяльності дитячої організації:
а) екологічного спрямування;
б) національного спрямування.
Словникова робота
Опрацюйте поняття «демократія» і складіть до нього сенкан.
Оберіть з числа наведених понять те, якому відповідає такі визначення.
— це форма безпосередньої демократії, яка полягає у прийнятті громадянами держави законів або інших рішень з важливих питань загальнодержавного або місцевого значення.
а) Референдум; б) вибори; в) ратифікація.
Знайдіть значення понять (робота з юридичним словником): «правова культура», «представницька демократія», «безпосередня демократія», «громадська організація», «політичні права».
Відповідь
Правова культура особи — це така її властивість, яка характеризується повагою до права, достатнім знанням змісту його норі і вмінням їх використовувати, а також активною правомірною поведінкою в усіх життєвих ситуаціях.
Правова культура — це якісний стан правового життя суспільства, який характеризується досягнутим рівнем розвитку правове системи, станом та рівнем правової свідомості, юридичної науки системи законодавства, правозастосовної практики, законності і правопорядку, правової освіти, а також ступенем гарантованості повних прав і свобод людини.
Представницька демократія — демократія, в якій право приймати рішення громада реалізує через обраних нею представників, які повинні відстоювати інтереси тих, хто їх обрав.
Безпосередня демократія — сукупність форм прямого волевиявлення громадян у питаннях державного і суспільного життя; безпосереднє здійснення волі громадян в окремих галузях управління державою і суспільством.
Громадська організація як один із видів об’єднання громадян, передбачена Законом України «Про об’єднання громадян».
Об’єднанням громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Об’єднання громадян, незалежно від назви (рух, конгрес,- асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політичною партією або громадською організацією. Відповідно до ст.3 цього Закону громадською організацією є об’єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Захист проектних робіт про молодіжні організації
V. Домашнє завдання
1. Вивчити параграф з підручника.
2. Дайте визначення таким поняттям: демократія, місцеве самоврядування, дитяче самоврядування.
3. Підготуйтеся до тематичного оцінювання.
«Батько історії» Геродот був родоначальником поняття «демократія» та сформулював два основних принципи афінської демократії: свободу слова та рівність всіх перед законом. Фукідід передає відому «Промову на панахиді» афінського державного діяча Перікла, де він віддає данину афінянам, що загинули у перший рік Пелопонесської війни, і характеризує особливості афінської демократії: «Наша конституція називає нашу державу демократією, тому що влада перебуває в руках народу, а не меншості. Коли йдеться про вирішення особистих конфліктів, всі рівні перед законом; коли йдеться про те, на кого покласти велику міру відповідальності перед суспільством, для нас важлива не приналежність людини до якогось класу, а її реальні можливості. І якщо людина здатна служити державі, вона не може бути позбавлена цієї можливості з причини своєї бідності. ...У нашому особистому житті ми вільні та терплячі, проте у суспільних відносинах ми дотримуємось законів. Ми добровільно підкорюємось тим, кого обрали до органів управління, а також живемо відповідно до законів, особливо тих, які захищають права пригноблених, а також відповідно до тих неписаних законів, порушення яких вважається соромом».
Демократія як форма політичної організації суспільства існує вже понад дві тисячі років. У перекладі з грецької означає «влада народу». Сьогодні демократія поширилася по усьому світу. Вона асоціюється з кращою з усіх відомих форм організації влади. Основною ознакою демократії, як і раніше, залишається право громадян брати участь в управлінні громадськими та державними справами.
Мотивація навчальної діяльності
Сьогоднішній урок ми присвятимо питанню про те, як громадяни беруть участь у житті демократичної держави.
ІІІ. Вивчення нової теми
1. Громадяни і демократична держава.


Сьогодні ви — громадяни демократичної держави. Демократія відіграє прогресивну роль у розвитку суспільства, від її повноти залежить розвиток усіх сфер громадянського життя. Кожна людина — творець демократії, під активності її громадянської позиції залежить сила демократії. Важлива роль конкретної людини, громадянина у демократичному суспільстві полягає в тому, що вона бере участь в управлінні державою.
Слово «демократія» у перекладі з грецької означає «народовладдя».
Розрізняють дві форми демократії:
1) пряма (безпосередня демократія);
2) непряма (представницька демократія).




Наша держава за формою правління визначена в Конституції (ст. 5) як республіка, за формою політичного режиму — демократична (ст. 1). Єдиним джерелом влади в ній є народ, який проголошено носієм суверенітету. Для здійснення і захисту своїх прав, а також для задоволення політичних, економічних, соціальних та культурних інтересів громадяни України мають право на свободу об’єднання в політичні партії та громадські органі-зації. Через своїх представників або особисто громадяни беруть участь в управ-лінні державними справами, впливають на життя суспільства.
У нашій країні представницьким органом, що уповно-важений приймати загальнообов’язкові для всіх громадян держави закони, є Верховна Рада Украї-ни — колегіальний загальнодержавний орган. Президент України уповноваже-ний одноосібно виступати від імені держави. На місцях працюють органи міс-цевого самоврядування (місцеві ради, муніципалітети та ін.) — вони приймають рішення, що є обов’язковими для виконання на відповідній частині території країни (область, місто, район) і стосуються питань, які належать до компетенції такого органу.
З метою забезпечення народовладдя і безпосередньої участі громадян в управлінні державними та місцевими справами проводяться вибори і референдуми. Це найбільш поширені в Україні форми безпосередньої демократії, через які здійснюється безпосереднє волевиявлення народу.
Порядок організації та проведення референдумів в Україні визначають статті 72—75 Конституції України та Закон України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» від 03.07.1991 р.
Отже, громадянам демократичних держав гарантується право на участь у державному управлінні.
2. Самоврядування в Україні.
Відповідно до ст. 7 Конституції України в нашій державі визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Місцеве самоврядування — право територіальної громади — жителів села чи добровільного об’єднання в сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста — самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України. Місцеве самоврядування в Україні ґрунтується на принципових засадах, сформованих у Всесвітній декларації місцевого самоврядування та Європейській хартії про місцеве самоврядування, прийнятій 15 жовтня 1985року у м. Страсбурзі.
Місцеве самоврядування здійснюється:
1. територіальними громадами сіл, селищ, міст безпосередньо (вибори, місцеві референдуми);
2. через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст;
3. через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Будь-яке обмеження права громадян України на участь у місцевому самоврядуванні залежно від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі та етнічного чи соціального походження, майнового стану, терміну проживання на відповідній території, за мовними чи іншими ознаками забороняється.
Отже, місцеве самоврядування є формою залучення громадян до участі в управлінні справами, а тому розглядається як здійснення демократії на місцевому рівні.
Особливість самоврядування в столиці України місті Києві визначає спеціальний Закон України «Про столицю України — місто — герой Київ» від 15.01.1999 р.
Метод «Попс-формула»
Складіть усну доповідь на тему: «Кожен народ має той уряд, на який він заслуговує».
3. Громадські об’єднання та дитячі організації.
Уже в дитинстві людина стає учасни-ком різноманітних дитячих об’єднань — це родина, група в дитячому садку, шкільний клас, спортивна секція тощо. На цей час дитячий рух на Україні є самостійним інститутом, що забезпечує соціальне становлення особистості, включаючи її у суспільно-корисні справи, формує активну життєву позицію, задовольняє інтереси особистості та сприяє її подальшому розвитку. Для майбутнього нашої країни дуже важливо сформувати у підлітків усвідомлення цінності прав людини та громадянина нашої держави, їх захищеність.
Дитячі громадські організації створюють додаткові можливості для педагогічного впливу на розвиток особистості дитини. Вони потрібні самим дітям. Прагнення дітей до об’єднання — природна потреба дитячого віку. Коли ти станеш членом громадської організації — зможеш виявити свій захист, реалізувати свої інтереси, стверджувати себе як особистість.
Останнім часом у світі набули поширення дитячі організації екологічного спрямування. В Україні однією з таких організацій, що визначила екологічні проблеми пріоритетними у своїй діяльності, а екологічну свідомість — важливою складовою світогляду XXI ст. є Всеукраїнська дитяча організація «Екологічна варта».
4. Демократія у шкільному житті.
Демократизація починається там, де чітко визначені справи і функції будь-якого члена колективу, його колективних і робочих органів самоврядування. Учнівське самоврядування — це та основа, що здатна зміцнити основи громадянського суспільства і прискорити його розвиток. Положення школяра в учнівському самоврядуванні визначається, насамперед, функціями, які ним виконуються.
Сучасна школа в Україні — суспільний інститут, що постійно розвивається, здійснює свою діяльність на засадах самоврядування, демократії та гласності.
Дитяче самоврядування — участь дітей в управлінні й керівництві справами свого колективу. Основним і вищим органом шкільного самоврядування є загальні збори (конференція) шкільного колективу. Саме конференція приймає статут школи і вносить до нього необхідні зміни, затверджує основні напрямки щодо удосконалювання і розвитку школи, підвищення якості й ефективності навчально-виховного процесу.
У період між конференціями у ролі вищого органу само-врядування виступає рада школи, що оби-рається прямим таєм-ним голосуванням. Шкільна рада має законодавчу владу, приймає внутрішньо-шкільні закони, наглядає за їх виконанням.
Шкільна рада уповноважена:
♦ обговорювати проблеми, що хвилюють учнів;
♦ зміцнювати почуття належності до школи;
♦ організовувати дискотеки, шкільні вечори, соціальні заходи;
♦ домагатися кращої якості шкільних обідів.
ІV. Висновки та узагальнення
Запитання для повторення й обговорення
1. Назвіть форми участі громадян у житті демократичної держави.
2. Що таке референдум?
3. Яку роль відіграє самоврядування у житті навчального закладу?
4. Оцініть важливість участі громадян у вирішенні загальнодержавних питань.
5. Назвіть повноваження шкільної ради.
Самостійна робота учнів
1. Складіть перелік питань, які може вирішувати шкільна рада.
2. Складіть програму діяльності дитячої організації:
а) екологічного спрямування;
б) національного спрямування.
Словникова робота
Опрацюйте поняття «демократія» і складіть до нього сенкан.
Оберіть з числа наведених понять те, якому відповідає такі визначення.
— це форма безпосередньої демократії, яка полягає у прийнятті громадянами держави законів або інших рішень з важливих питань загальнодержавного або місцевого значення.
а) Референдум; б) вибори; в) ратифікація.
Знайдіть значення понять (робота з юридичним словником): «правова культура», «представницька демократія», «безпосередня демократія», «громадська організація», «політичні права».
Відповідь
Правова культура особи — це така її властивість, яка характеризується повагою до права, достатнім знанням змісту його норі і вмінням їх використовувати, а також активною правомірною поведінкою в усіх життєвих ситуаціях.
Правова культура — це якісний стан правового життя суспільства, який характеризується досягнутим рівнем розвитку правове системи, станом та рівнем правової свідомості, юридичної науки системи законодавства, правозастосовної практики, законності і правопорядку, правової освіти, а також ступенем гарантованості повних прав і свобод людини.
Представницька демократія — демократія, в якій право приймати рішення громада реалізує через обраних нею представників, які повинні відстоювати інтереси тих, хто їх обрав.
Безпосередня демократія — сукупність форм прямого волевиявлення громадян у питаннях державного і суспільного життя; безпосереднє здійснення волі громадян в окремих галузях управління державою і суспільством.
Громадська організація як один із видів об’єднання громадян, передбачена Законом України «Про об’єднання громадян».
Об’єднанням громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Об’єднання громадян, незалежно від назви (рух, конгрес,- асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політичною партією або громадською організацією. Відповідно до ст.3 цього Закону громадською організацією є об’єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Захист проектних робіт про молодіжні організації
V. Домашнє завдання
1. Вивчити параграф з підручника.
2. Дайте визначення таким поняттям: демократія, місцеве самоврядування, дитяче самоврядування.
3. Підготуйтеся до тематичного оцінювання.
Де можна взяти дану презентацію повністю?
ОтветитьУдалитьАдресу переслала в особисті повідомлення.
Удалить