Тема: Конституційні
права, свободи та обов'язки людини
і громадянина
Мета: ознайомити учнів з конституційними правами, свободами
та обов'язками
людини і громадянина; показати необхідність
реалізації громадянином конституційних прав і свобод і виконання обов'язків;
розвивати вміння користуватися джерелами права для аналізу правових ситуацій;
виховувати повагу до конституційних прав і свобод людини і громадянина.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання:
зошити, підручник,
роздатковий матеріал, таблиця, картки, схеми.
План:
1. Основні права та свободи людини і
громадянина.
2. Як реалізувати та захистити права
і свободи.
3. Конституційні обов'язки громадян
України.
Хід уроку:
І.
Організація навчальної діяльності.
ІІ.
Актуалізація опорних знань.
Перевірка
домашнього завдання:
а) учитель
проводить експрес-опитування щодо засвоєння основних понять за темою минулого
уроку: людина, особа, громадянин; громадянство, право на громадянство, апатрид,
біпатрид, іноземець;
б) викликаний
до дошки учень заповнює таблицю «Основні положення Закону України «Про
громадянство України» від 18.01.2001р.», робить
висновок.
Гра «Що? Де? Коли?».
1. Що таке «права людини»?
2. Де прийнята і ким Конституція України?
3. Коли була прийнята Конституція України?
4. Що таке «Загальна декларація прав людини»?
5. Де і ким була прийнята «Загальна декларація прав людини»?
6. Коли була прийнята «Загальна декларація прав людини»?
7. Що таке «Конвенція ООН про права дитини»?
8. Де і ким була прийнята «Конвенція ООН про права дитини»?
9. Коли була прийнята «Конвенція ООН про права дитини»?
Як бачимо, ці питання пов'язані з правами людини,
про які йтиметься на сьогоднішньому уроці.
Мотивація навчальної діяльності.
Сьогоднішнім нашим
проблемним питанням є таке: «Чи можлива повна реалізація прав і свобод людини
і громадянина без виконання обов'язків?». Прошу вас у парах обговорити це
питання і за бажанням озвучити свою версію відповіді.
Аналіз
правової ситуації
Після закінчення
середньої школи Василь мріяв стати ветеринаром, але до Аграрного університету
не пройшов за конкурсом і влаштувався на роботу до Київського зоопарку.
Навесні він отримав повістку районного військового комісаріату про призов до
лав Збройних сил України. У райвійськкомісаріаті Василь заявив, що служити в
армії не може, через те що він ось уже два роки є активістом пацифістської
молодіжної організації «Прощавай, зброє!», і попросив направити його на
альтернативну службу».
Метод
«Мозковий штурм»
Учні надають
різноманітні відповіді, які вчитель записує у лівій частині класної дошки.
Як бачимо, існує ряд
версій, а чітку відповідь ви зможете дати наприкінці уроку після вивчення
теми, коли ми ще раз повернемося до цієї ситуації.
Повідомлення
теми і мети
уроку
На сьогоднішньому уроці ми продовжуємо вивчення
другого розділу нашого підручника, який
називається «Ти — людина, значить, маєш права» та з'ясуємо конституційні права
і свободи, обов'язки людини і громадянина.
Метод
«Квітка демократії»
Перед тим як почати урок напишіть на кольорових
пелюстках свої очікування від уроку та яке з прав на Україні, на вашу думку,
найбільш захищене. В кінці уроку ми з вами побудуємо квітку демократії.
ІІІ.
Вивчення нової теми.
Від давніх часів відоме прислів'я: «Обов'язок і
право — брати, у них одна мати — свобода». Аналоги цього вислову є майже у всіх
народів, адже його справедливість не викликає сумнівів. Ця моральна норма
закріплена в багатьох державах на найвищому законодавчому рівні.
1. Основні права і свободи людини і громадянина
Держава гарантує захист конституційних прав і
свобод людини і громадянина. Права людини і права громадянина відрізняються за
обсягом. Систему прав людини становить комплекс природних, невід'ємних від
людини прав: право на життя, здоров'я, честь, гідність та на їх захист; право
на свободу та на особисту недоторканність; на свободу світогляду та
віросповідання тощо. Держава не повинна втручатися в реалізацію людиною своїх
прав і свобод, більш того — вона зобов'язана створювати для цього умови і
надавати гарантії. Права і свободи громадян установлюються і забезпечуються
державою (право на працю, право на відпочинок та ін.).
Права людини поширюються на всіх осіб, які на
законних підставах проживають на території тієї чи іншої держави, а права
громадянина лише на тих осіб, які є громадянами певної держави.
Світовий і національний досвід дає можливість
установити ряд основоположних принципів у сфері прав людини і громадянина, які
дістали закріплення в Конституції України (у Розділі II, присвяченому правам,
свободам та обов'язкам людини і громадянина).
Відповідно до Основного Закону України, основне право
людини і громадянина — це
можливість здійснювати певні дії для задоволення своїх життєво важливих
матеріальних і духовних інтересів, які встановлені державою
і закріплені в Конституції та в інших нормативно-правових актах,
У Конституції України (Розділ II) закріплюються
такі групи основних прав: громадянські (особисті, фізичні), політичні,
економічні, соціальні
та культурні права. Найбільш
важливими є громадянські права та
свободи, оскільки вони містять
невід'ємне право людини на життя (ст. 27), право на повагу до її гідності (ст.
28).
Розділ II Конституції України містить також
конституційні права окремих соціальних груп населення (наприклад, жінок, дітей)
і право на правову допомогу.
Таким чином, у сучасних демократичних державах
людина є найвищою соціальною цінністю, її права
і свободи визначають зміст і спрямованість діяльності всіх державних органів.
2. Як реалізувати та захистити права і свободи
Для втілення в життя
громадянами своїх прав і свобод
держава надає гарантії
конституційних прав і свобод та розробляє механізм їхнього захисту.
Якщо мова йде про захист своїх прав
у рамках певної держави, то будь-який її громадянин, чиї права і
свободи було порушено,
має право звернутися
за захистом до суду. Право громадян нашої держави на
судовий захист визначається міжнародними документами з прав людини та
Конституцією України. Судочинство в Україні
здійснюється Конституційним
Судом України та судами загальної
юрисдикції. У такий спосіб
реалізуються юридичні (правові)
гарантії — право на судовий захист,
відшкодування матеріальної та
моральної шкоди, правову допомогу, презумпцію невинуватості.
Відповідно до Конституції України, кожна людина має право направляти індивідуальні чи письмові звернення або звертатись
особисто до органів державної влади, органів місцевого
самоврядування, до
посадових і
службових осіб із заявою або клопотанням (ст. 40).
Державний захист прав людини
покладається на Уповноваженого
Верховної Ради з прав людини,
який здійснює парламентський контроль
за додержанням конституційних
прав і свобод людини і громадянина
(ст. 101 Конституції України). У
багатьох країнах ця посада має
назву - омбудсмен.
Уповноважений. Верховної Ради України
з прав людини проводить свою діяльність на підставі відомостей про порушення прав і
свобод людини і громадянина, які отримує за зверненнями
громадян, осіб без громадянства чи їх представників та з власної
ініціативи.
Захист
прав дитини. У
Конституції України передбачено рівність
прав дітей незалежно від
походження, а також від того, народжені
вони у шлюбі чи поза ним. Крім
того, з метою реалізації прав дитини на життя,
охорону здоров'я, освіту,
соціальний захист та всебічний розвиток
28 квітня
2001 року Верховною Радою України було прийнято Закон «Про охорону
дитинства»,
3. Конституційні обов'язки громадян
України
Права і обов'язки громадян є невід'ємними від
виконання громадянами своїх обов'язків. Якщо одна людина має певні права, то
існує інша людина, в якої є обов'язки щодо забезпечення цих прав. Отже,
обов'язки тісно пов'язані з правами та свободами. Нероздільність прав, свобод і
обов'язків закріплено у Конституції України (Розділи І і II).
Конституція України визначає такі обов'язки
громадян нашої держави:
♦
громадянські обов'язки — батьки зобов'язані утримувати дітей до їх
повноліття, а повнолітні діти повинні піклуватись про своїх непрацездатних
батьків; кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та
законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей;
♦
політичні обов'язки — захист Вітчизни, та її незалежність, шанувати
державні символи;
♦
економічні обов'язки — сплачувати податки і збори в порядку і розмірах,
установлених законом;
♦
культурні обов'язки — не заподіювати шкоди культурній спадщині,
відшкодовувати завдані збитки.
Лірична
хвилинка.
Кожен учень отримує малюнок з рядком вірша. Зачитує рядок
вірша і визначає види прав.
Я маю право
жити на землі,
Творити,
дихати, учитись.
Примножувать
багатства всі її,
Своєю
Україною гордитись.
Я маю право
Україну восхвалять,
Безкрайнії
поля її любити,
І щовесни
журавликів із вірою зустріти.
Я маю право
на веселку й на весну,
На щедру
осінь і на тепле літо,
На зиму,
так безмежно чарівну,
І на лани
із стиглим житом.
На золотаве
сонце в небесах,
Що щедро
Україну зігріває.
На
соловейка спів в гаях,
І на любов
батьків, безмежну і безкраю.
ІV.
Висновки та узагальнення.
Запитання
для повторення й обговорення
1.
Які
групи основних прав закріплено в Конституції України?
2.
Поясніть
зв'язок між правами та обов'язками людини і громадянина.
3.
Які
з обов'язків належать до обов'язків людини, а які — громадянина? Поясніть
чому?
4.
У
чому полягає зв'язок прав, свобод та обов'язків? Наведіть приклади.
Самостійна робота учнів
Робота
з документом
Учитель пропонує учням зачитати статті 21, 22, 23,
24 Конституції України, де зазначені основні принципи прав і свобод людини та
громадянина в Україні. Після відведеного на самостійну роботу часу учні мають
надати свої пояснення щодо змісту статей і навести приклади їх застосування.
Робота з правовим документом. Клас розбиваємо на групи, які, опрацювавши відповідні статті
розділу II Конституції України (ст. 23, 25, 34, 35, 36), виконують завдання,
щоби заповнити таблицю «Права, обов'язки громадянина та держави», і роблять
висновок про важливість взаємодії прав, свобод та обов'язків.
Статті Конституції
|
Права громадянина
|
Обов’язки
громадянина
|
Обов’язки
держави
|
ст. 23
|
Право на вільний розвиток
особистості
|
|
|
ст. 25
|
Право на громадянство
|
|
|
ст. 34
|
Право на свободу думки та
слова
|
|
|
ст. 35
|
Право на віросповідання
|
|
|
ст. 36
|
Право на свободу об'єднання
у політичні партії
|
|
|
Опрацювавши статті II розділу Конституції України,
заповніть таблицю щодо призначення прав і свобод та класифікуйте права
відповідно до кожної групи.
•
1-а група: ст. 21, 23, 24, 25, 27, 28, 29, ЗО, 31, 34, 35, 40,
52, 57.
•
2-а група: ст. 26, 33, 36, 37, 38.
•
3-я група: ст. 41, 42.
•
4-а група: ст. 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 53, 55, 56, 59.
•
5-а група: ст. 54.
Назви
прав та свобод
|
Призначення
|
Права,
які відносяться до цієї групи
|
Громадянські
(особисті) права
|
|
|
Політичні
|
|
|
Економічні
|
|
|
Соціальні
|
|
|
Культурні
|
|
|
Визначте, в яких статтях йдеться про конституційні обов’язки громадян.
Особисті
|
ст.
|
Культурні
|
ст.
|
Економічні
|
ст.
|
Екологічні
|
ст.
|
Політичні
|
ст.
|
Розгляд справи «Чи служитиме
Василь в армії», використання методу «Акваріум»
Прошу пригадати справу «Чи служитиме Василь в
армії», яку я запропонував вам на початку уроку. Вчитель роздає групам текст
справи, фрагменти статей 34 і 65 Конституції України, статей 1, 2, 15 Закону
України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» й текст ст. 2
Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» (чотирьом кутовим).
Групи
ознайомлюються із матеріалами.
— Зараз прошу всіх уважно спостерігати за аналізом
справи групою «Яблучка», яка перебуває в центрі класу.
Учні групи «Яблучка» обговорюють справу, на другій
хвилині дискусії вчитель додає їм ст. 2 Закону України «Про альтернативну
(невійськову) службу» і дає ще трохи часу на обговорення.
Потім відбувається представлення результатів
роботи по справі та обговорення учнями класу.
Вчитель пропонує-обговорити, як розвивалась
дискусія до надання центровій групі ст. 2 Закону України «Про альтернативну
(невійськову) службу» та після цього.
- Як бачите, Василь служитиме в армії, а я ще раз
звертаю увагу на необхідність знання законів, їх вміння застосовувати як під
час розгляду конкретної справи, так і в житті.
Метод
«Квітка демократії»
Діти зачитують свої записи. Після обговорення
записів створюється квітка демократії.
V. Домашнє
завдання.
1.
Вивчити
параграф з підручника.
2.
Вивчити
основні поняття: конституційні права людини і громадянина, юридичні гарантії,
омбудсмен.
Досить цікавий вид роботи з ліричною хвилинкою!!
ОтветитьУдалитьДмитре ліричну хвилинку проводжу з використанням ілюстравтиного матеріалу під кожну стрічку вірша, тоді виходить ще цікаіше!!
Удалить