Правознавство 9 клас
Тема: Права
і свободи людини
Мета: ознайомити учнів з основними поняттями за темою уроку;
розкрити особливу
роль прав і свобод людини у відносинах людини і
держави, значення захисту прав людини і громадянина; спонукати учнів до
активного мислення; розвивати вміння учнів аргументовано обстоювати власну
точку зору; формувати вміння працювати з правовими документами та порівнювати
їх; виховувати активну політичну позицію школярів; роз’яснювати цінності надбань демократії в Україні.
Тип уроку: комбінований
Обладнання:
зошити, підручник,
роздатковий матеріал, таблиця, картки, схеми,
ілюстративний матеріал,
мультимедійна презентація, Конституція України, Конвенція ООН прав дитини,
Загальна декларація прав людини.
План:
1. Історія розвитку прав людини.
2. Основні документи про права
людини.
3. Міжнародні організації із захисту
прав людини.
Хід уроку:
І. Організація навчальної
діяльності
Привітання та озвучення девізу
уроків права «Вчити право, щоб знати,
знати, щоб жити достойно!».
ІІ.
Актуалізація опорних знань
Робота
з термінами та поняттями. Кросворд.
1.
Правопорушення, що порушує норми права, але завдає невеликої шкоди і
тягне за собою юридичну відповідальність.
2.
Вид юридичної відповідальності, що настає за скоєння злочину.
3.
Здатність людини своїми діями набувати прав та обов’язків.
4.
Поведінка, яка не порушує норм права.
5.
Нормативно-правовий документ вищої юридичної сили.
Думки
мудрих
Поясніть, як ви розумієте наведені висловлювання.
(Використання
мультимедійної презентації).
1. Свобода дає право робити те, що не шкодить іншим. (Е. Клаудіус)
2.
Ми
із задоволенням слухаємо тих, хто говорить нам про наші права, та не любимо, щоб
нам нагадували про наші обов’язки. (Е. Борк)
3.
Щоб права
людини були захищені, недостатньо записати їх на папері, треба, щоб людина
сама намагалась та могла їх захистити.
Мотивація
навчальної діяльності
На попередніх уроках ми вивчали матеріал про правила, їх виникнення та
призначення, про право та його роль у житті людей. Зараз я попрошу вас
пригадати цей матеріал і відповісти на запитання: «Що б сталося, якби в житті
суспільства перестали діяти правила». (Під час рефлексії учні дають відповідь
на дане запитання, виявляють всі негативи, до яких могла призвести відсутність
правил).
— Як бачимо, права необхідні заради самої людини, так само права і свободи
є запорукою повноцінного та безпечного життя людини.
Запитання вчителя до учнів класу
Висловіть власну думку щодо судження: «Ти — людина, значить, маєш права».
Сьогодні на уроці ми розпочинаємо вивчення другого розділу із нашого
підручника, який називається «Ти — людина, значить, маєш права». Протягом
уроку ми дізнаємося про права і свободи людини.
Прийом «Здивуй»
Читання фрагментів з періодичної преси про порушення
прав людини.
Обговорення
1.
Що вразило вас у
наведених ситуаціях?
2.
Чи відчуваєте ви, що відбувається зараз з цими людьми?
Повідомлення теми та мети уроку
ІІІ.
Вивчення нової теми
1. Історія розвитку права людини.
Гра «Уявна країна»
Робота в парах.
Уявіть, що ви відкрили нову країну, де ще ніхто
не жив і в якій немає ні прав, ні законів. Ви будете першими поселенцями. Вам нічого не відомо про те, який
соціальний статус ви матимете в цій країні.
Кожний учасник гри повинен назвати не менше трьох прав людини, які будуть встановлені в цій країні (назву країни треба вигадати). Обговорити в парах
і вибрати 10 найважливіших,
на вашу думку, прав людини. Кожна пара
записує вибрані права на дошці.
•
Далі складаємо
«загальний список» прав,
вибираючи спільні права. Позначаємо права,
які заперечують або доповнюють одне
одного.
•
Порівнюємо вибрані
гравцями права із Загальною декларацією прав людини.
Робота з ілюстраціями
Шлях людства до сучасного розуміння прав людини був
тривалим. У давні часи поведінку людей регулював звичай. Із розвитком людського
суспільства й утворенням держави регулювати поведінку людей почали правові
норми. Проте люди були нерівні між собою. Правові норми надавали одній частині
суспільства більший обсяг прав, іншій — менший, або не надавали ніяких прав
взагалі. Наприклад, які права міг мати раб, якого самого вважали за річ, що
належить хазяїнові?
Спочатку права людини існували у вигляді моральних
норм. Такі норми існують і сьогодні, вони важливі для людини, але не належать
до правових норм та законів. Закони, що з’явились одночасно з виникненням держави, зробили права
людини поняттям юридичним. Права людини визначалися законами, але держава
переважно обмежувала їх. Траплялось, що права, зафіксовані у законах держави,
насправді не реалізовувалися. У період існування перших цивілізацій
(єгипетської, країн Давнього Сходу), античності та Середньовіччя права людини
були дуже обмеженими. Законами закріплювалася нерівність людей за становими,
майновими, релігійними, національними та іншими ознаками. Така нерівність
унеможливлювала реалізацію прав і свобод громадян. Але з часом виникли перші
документи, що проголошували деякі привілеї різним верствам суспільства. Це були
Велика хартія вольностей (Англія, 1215 р.), Золота булла імператора Карла ІV
(1356 р.), Білль про права (Англія, 1689 р.), Декларація прав людини та
громадянина (Франція, 1789 р.), Конституція Сполучених Штатів (1787 р.).
Із подальшим розвитком суспільства, особливо за часів
великих революцій XVII — XVIII ст. набула поширення ідея про те, що люди від
народження вільні і рівноправні.
Боротьба за незалежність англійських колоній у
Північній Америці закріпила прагнення людей бути рівними і вільними у
Декларації незалежності 1776р.: «Усі люди створені рівними, усі вони наділені
Творцем певними невід’ємними правами, до яких
належить життя, свобода і прагнення до щастя».
Велика Французька революція проходила під гаслом:
«Свобода! Рівність! Братерство!». У прийнятій Декларації прав людини і
громадянина проголошувалося, що люди народжуються вільними і рівними у правах.
Свободу розуміли як можливість «робити все, що не шкодить іншим».
Робота в
парах. Подорож у часі та просторі
Опрацювання матеріалу
з історії виникнення права (за підручником).
Учитель ділить учнів
класу на пари, надаючи кожній із них фрагмент карти держави певного
історичного періоду: Стародавній Єгипет, Греція в II тис. до н. е., імперія Карла Великого, Німеччина в кінці XVI —
першій пол. XVII ст., США в кінці
XVIII ст. (Використання міжпредметних зв’язків з історією.)
Прошу виступити
експертами із тлумачення поняття «право» в різний історичний період, який вам
визначить фрагмент карти.
Учні опрацьовують
матеріал для допитливих, виступають, дотримуючись принципу хронології.
Валеохвилинка
У світовій спільності набувала поширення ідея про
те, що кожній особі від народження належить низка природних прав, які неможливо
відібрати ніякими приписами і законами.
Робота
з термінами
Права
людини — це захищена і
гарантована державою можливість існувати і розвиватись як особистість, задовольняти
свої потреби, закріплені законодавством.
У середині XX ст. світова спільнота, переживши Другу
світову війну, створила умови не тільки для того, щоб декларувати права і
свободи людини, а й гарантувати їх здійснення. 10 грудня 1948 року Генеральною
асамблеєю була ухвалена Загальна декларація прав людини — документ, в якому
вперше в історії людства були сформульовані основні права та обов’язки людини. 1989 р. було прийнято ще один важливий
документ щодо прав дитини «Конвенція про права дитини».
Питання прав і свобод людини посідає найважливіше
місце як у світі, так і в Україні.
Робота в
малих групах. Побудова «Правового сонця»
Прошу утворити малі
групи. Зараз прошу вас уявити людину в центрі «Правового сонця», від якого
розходяться промені-права. Які ж права і свободи потрібні людині? (робота з
підручником). Кожна група має записати на променях по 2-5 видів прав і свобод
людини.
Учитель роздає групам
паперові промені, а на дошці прикріплює малюнкове зображення хлопця та дівчини
на фоні сонячного диску. Учні працюють в групах (використання методу «Синтез
думок»), а потім презентують від-повіді і прикріплюють правові промені
навколо «сонця».
Далі вчитель зазначає,
що люди, переживши дві світові війни й усвідомлюючи необхідність прийняття
загальновизнаних прав і свобод людини, прийняли такі міжнародні документи (учні записують в
зошиті):
Загальна декларація
прав людини (10 грудня 1948 р.);
Міжнародний пакт про
громадянські і політичні права (1966 р.);
Міжнародний пакт про
економічні, соціальні та культурні права (1966 р.).
Конституція нашої
держави, прийнята у 1996 р., також закріпила основні права і свободи людини.
2. Основні документи про права людини.
Після розгрому фашизму держави, що перемогли у
Другій світовій війні, заради укріплення миру і безпеки, розвитку співпраці
між державами утворили у 1945 році Організацію Об’єднаних Націй (ООН). За три роки по тому, 10 грудня
1948 року, Генеральна Асамблея ООН ухвалила один з найважливіших документів в
історії людства — Загальну декларацію прав людини.
Загальна декларація прав людини
Загальна декларація прав людини складається з
преамбули і 30 статей. Принциповою засадою цього документа є рівність правового
статусу людей. Усі люди, зазначається у ст. 1 Декларації, народжуються вільними
і рівними у своїй гідності та правах. Загальна декларація прав людини визначила
громадянські, політичні, соціальні, економічні та культурні права, які належать
кожній людині.
Робота
з підручником. Види прав
Робота
з картками.Робота над термінологією
Громадянські
(особисті) права — це
право на життя, на свободу, на фізичну недоторканість, вибір місця проживання
та ін.
Політичні
права — це права на участь у
керуванні державою. Серед них можна назвати: право брати участь в управлінні
своєю країною безпосередньо, а також через вільно обраних представників; право
мати однаковий доступ до державної служби у своїй країні та ін.
Економічні
права — пов’язані з власністю, можливістю вільної діяльності у
галузі виробництва, обміну, розподілу і споживання товарів та послуг. Серед них
можна назвати право бути власником майна, право володіти майном як одноосібно,
так і спільно з іншими та ін.
Соціальні
права — стосуються галузі
найманої праці. Серед них право на працю, на вільний вибір професії, на гідні
умови праці та на захист від безробіття, право на справедливу оплату праці та
ін.
Культурні
права — пов’язані з можливістю вільного доступу людини до
духовних і матеріальних цінностей, що створені людством. Серед них — право
брати участь у культурному житті суспільства, насолоджуватися мистецтвом,
розвивати науковий прогрес і користуватися його благами та ін.
Закріплюючи права людини в різних сферах її життя,
Декларація проголошує, що природні права людини є невід’ємними і належать кожному від народження. Усі люди
народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах. Вони наділені
розумом і совістю.
Дидактична
гра «Визнач види прав людини»
Прошу розглянути схему, запропоновану на с. 49 підручника.
Зверніть увагу на класифікацію прав і свобод за змістом і сферою реалізації.
З метою вдосконалення
своїх знань з цього питання та проаналізувавши норму закону, яка
розкриває суть таких понять, як громадянські
(особисті) права, політичні права, економічні права, соціальні права, екологічні права, культурні права опрацьовуємо текст Конституції.
Робота з Конституцією України
Утворимо «фруктовий сад». (Вчитель ділить учнів класу: «Яблучка»,
«Груші», «Сливи», «Вишеньки», «Черешеньки»). Нам належить опрацювати Розділ II Конституції України та визначити види
прав.
«Яблучка»: проаналізувати ст. 23, 27—33, дати цим статтям
заголовок, який би відображав суть статей, коротко
прокоментувати опрацьовані права та свободи.
«Груші»: проаналізувати ст. 34—40, дати цим статтям
заголовок, який відображав би суть статей, коротко прокоментувати опрацьовані права та свободи.
«Сливи»: проаналізувати ст. 41-44, дати цим статтям заголовок, який би відображав суть статей, коротко прокоментувати опрацьовані права та свободи.
«Вишеньки»: проаналізувати ст; 45—49, дати тим статтям заголовок, який би
відображав суть статей, коротко. Прокоментувати
опрацьо-вані права та свободи.
«Абрикоски»: проаналізувати
ст. 50, 53, 54, дати цим статтям
заголовок, який відображав би суть
статей, коротко прокоментувати
опрацьовані права та свободи.
Учні опрацьовують і аналізують
зміст статей, учитель надає поради, роз’яснювальні настанови.
Після того, як учні впорались
із завданням,
записують у зошити статті
Конституції, які відповідають основним групам прав.
Учитель на дошці прикріплює п’ять імпровізованих
кошиків, на яких зазначено назви груп основних прав та номери статтей:
•
громадянські (особисті)
права (ст. 23, 27-33);
•
політичні права (ст.
34-40);
•
економічні права (ст. 41-44);
•
соціальні права (ст.
45-49);
•
культурні та екологічні
права (ст. 50, 53, 54),
Кожна людина повинна мати всі права і свободи, що
проголошені Декларацією, без будь-якого винятку, незалежно від раси, кольору
шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного чи
соціального походження, майнового, станового чи будь-якого іншого статусу.
Будь-яке обмеження прав і свобод можливе тільки на
підставі закону, що прийнятий з метою забезпечення належного визнання прав і
свобод інших людей, задоволення справедливих вимог моралі, громадського порядку
і загального добробуту у демократичному суспільстві.
Окрім прав і свобод1 Декларація закріплює положення
про те, що кожна людина має обов’язки перед суспільством, в
якому тільки й можливий вільний розвиток її особистості, кожний має поводитися
щодо інших людей у дусі братерства.
У подальшому були прийняті інші документи,
присвячені правам людини: Міжнародний пакт про економічні, соціальні і
культурні права, Міжнародний пакт про громадянські і політичні права та
Факультативний Протокол до нього (цей документ установив можливість звертатися
зі скаргами про порушення прав до Комітету у справах людини при ООН). Усі ці
документи разом складають Хартію прав людини або Міжнародний Білль про права людини.
Міжнародне право також захищає інтереси і права
дітей. У Загальній декларації прав людини звертається увага на необхідність
особливого захисту прав дитини.
Особливі
права дитини — це
права «росту», що випливають з її фізичної, розумової та духовної незрілості.
Дитині набагато складніше відстояти свої права, і дорослі повинні допомогти їй
у цьому. Однією з міжнародних організацій захисту прав та інтересів дитини є
Дитячий фонд ООН (м. Женева). Україна
стала членом Дитячого фонду ООН у
1985 році.
Юридичні
задачі
Проаналізуйте запропоновані
ситуації:
1. 15-річний юнак затриманий
міліцією за підозрою у вчиненні крадіжки з магазину. Слідчий планує провести
допит, а також підготував звернення до суду з клопотанням про утримання хлопця
під вартою.
2. 12-річна дівчинка потрапила в
лікарню. Лікарі вважають, що їй потрібна термінова операція та складне
лікування.
3. Батьки 5-річної дівчинки та 17-річного хлопця
потрапили в автокатастрофу та загинули. Діти залишилися жити зі своїми бабусею
та дідусем. У спадщину їм залишився будинок і домашні речі.
Відповідно до Конвенції про права
дитини та українського законодавства, дитиною є людина, яка не досягла 18
років.
Дитина має всі права, які
гарантовані дорослим, але, крім того, додаткові права, що забезпечують її
розвиток. І це не випадковість! Адже дитина (особливо малолітня) слабша
фізично, має недостатній життєвий досвід і тому потребує додаткового захисту та
підтримки з боку батьків, осіб, які їх замінюють, опікунів тощо.
Це враховує українське
законодавство та міжнародні правові акти. В Україні в 2001 р. було прийнято
Закон «Про охорону дитинства». Крім того, у 1991 р. Верховна Рада України
ратифікувала, тобто погодилася на обов’язковість для нашої держави, міжнародну Конвенцію про права людини.
Конвенція про права дитини
Робота з ілюстраціями
20 листопада 1989 року Генеральна Асамблея ООН
прийняла Конвенцію про права дитини — документ, що має обов’язковий характер для держав, які її підписали. У
цьому документі проголошено поважне ставлення до будь-якої дитини,
необхідність створення всіх умов для її освіти, виховання, розвитку. Окремо
наголошується про необхідність вживання можливих заходів для того, аби діти до
15 років не брали безпосередньої участі у воєнних діях.
Конвенція про права дитини базується на новому
розумінні становища дітей у суспільстві не як майбутніх дорослих, а як
рівноправних учасників суспільного життя. У цьому документі закладено також
важливий принцип: дитина має право знати свої права.
Перелік прав, визнаних для дитини в Конвенції,
охоплює громадянські, соціальні, політичні й культурні права. У документі не
зазначені економічні права, бо визнано, що дитина повинна вчитись, а не
працювати. У ній зазначені також права для дітей-інвалідів.
3. Міжнародні організації із захисту прав людини.
Робота зі
схемою
Міжнародні організації приділяють велику увагу саме
захисту прав особистості. Одна з таких організацій — ООН. Членами ООН є майже
всі держави світу, а однією з основних цілей її діяльності, відповідно до
Статуту є «утвердження віри в основні права людини, у гідність і цінність
людської особистості».
Існують також міжнародні механізми захисту прав
людини, вони створюються за взаємною згодою кількох держав, оформленою
міжнародним договором, і діють у рамках цього договору.
Громадяни України можуть звернутися до Комітету з
прав людини, Комітету проти катувань, Комітету зі свободи асоціацій Міжнародної
організації праці та ін.
У 1998 році почав діяти Європейський Суд із прав
людини, куди може звернутися зі скаргою на свою державу будь-яка людина, яка
вважає, що її громадянські та політичні права порушені й при цьому вичерпані
всі «внутрішні» засоби захисту, у тому числі звертання до вищих судових органів.
Повноваження Європейського Суду визначені Європейською конвенцією, його
рішення є обов’язковими для всіх держав,
які приєдналися до означеної конвенції.
Нашою державою визнаються стандарти міжнародного
права. Принципи та норми Хартії прав людини, положення інших міжнародних
договорів із прав людини, до яких приєдналася Україна, втілено в Конституції
України (Розділ II «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина»).
ІV.
Висновки та узагальнення
Самостійна робота учнів
Визначте, чи порушені права людини у наведених
нижче ситуаціях (а якщо порушені, то які саме):
♦
Марія,
16-річна учениця, вирішила під час канікул попрацювати і звернулася з проханням
про працевлаштування до директора пошти, знаючи про наявність вільного місця
листоноші. Директор їй відмовив.
♦
Олегу
було відмовлено у прийомі документів до 10 класу через його національність і
належність родини до однієї із сект.
Оцінювання самостійної роботи учнів.
Фронтальний діалог
Повернімося до наших очікувань. Чи всі із них сьогодні справдилися?
Учитель роздає кожному учневі
зображення певного фрукту із записаним на ньому правом людини
та громадянина. Кожен учень виходить до дошки і
прикріплює свій «фрукт» до одного з п’яти кошиків, вибираючи ту чи іншу групу
основних прав, до якої це право належить.
Як бачимо, наші «фруктові кошики»
наповнені. Як фрукти приносять користь для організму людини, так і реалізація прав сприяє повноцінному життю громадянина.
V.
Домашнє завдання
1.
Вивчити
параграф з підручника.
2.
Дайте
визначення поняттям: природні права людини, права людини.
3.*Напишіть твір-есе на тему: «Чим дитина
відрізняється від дорослої людини в своїх правах?»
Комментариев нет :
Отправить комментарий